Atina'da nerede kalınır?

Yunanistan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Atina'da kalınacak yerlerle ilgili yazımızda Atina'da konaklayabileceğiniz en ideal yerleri yazdık.

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve dört mevsim turizmin canlı olduğu popüler bir destinasyon.

Felsefe, demokrasi ve dramanın doğduğu yer olan Atina, sadece canlı bir açık hava müzesi değil aynı zamanda dünya standartlarında çağdaş bir metropoldür. Bilgelik, strateji ve savaş tanrıçası olan Yunan Tanrıçası Athena'nın adını taşıyan Atina, her zaman kültürel olarak ön planda olmuştur. Atina, geçmişi şimdiki zamanla en ince şekilde birleştiren dünyadaki ender şehirlerden biridir. Atina, gastronomik lezzetleriyle, heyecan verici gece hayatıyla  sofistike bir kozmopolit şehirdir. Şehrin içinde yükselen Akropoli'siyle, büyüleyici semtleriyle ve çağdaş sanat galerileriyle Klasik Maratonun ve Olimpiyat Oyunlarının şehri Atina, geçmiş ve şimdinin görkemli bir birleşimidir. 3.500 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski şehirlerinden biri olan bu Yunan başkenti, zamanın gelişimine ayak uydurmak için sürekli olarak kentsel yenilemelerden geçiyor.

Atina çok büyük bir şehir olmasına rağmen iyi yanı turistik yerlerin çoğunun aynı bölgede bulunmasıdır. Atina’nın ve Yunanistan’ın dünyada simgesi olan Akropolis ve diğer önemli gezilecek yerler şehrin tarihi merkezinde olup birbirlerine yürüme mesafesinde bulunuyor. Atina şehir merkezi, her birinin kendine has çekiciliği ve ayrıcalığı olan küçük bölgelerden oluştuğu için, özellikle ilk kez ziyaret edenler için ideal kalma yeri bulmak bir bulmacaya dönüşüyor.

Bunun için size Atina’da kalınacak yerleri seçmenizde yardımcı olacak bir rehber hazırladık.

Atina’nın toplu taşıma araçları çok iyi oldukları için herhangi bölgeyi seçseniz de ulaşımda sorun yaşamazsınız.

Peki Atina'da konaklanacak en iyi ve güvenli olan mahalleler hangileri?   

İşte Atina’daki en ideal konaklama yerleri:

 1. Plaka veya Koukaki: Akropolis’e yakın kalmak istiyorsanız
 2. Syntagma: Şehrin kalbinde ve her şeyin merkezinde kalmak istiyorsanız:
 3. Kolonaki: Lüks tatil yapmak istiyorsanız
 4. Gazi: Sınırlı bütçeli tatil için
 5. Plaka: Geleneksel atmosferli tatil için
 6. Monastiraki: Alışveriş yapmak için
 7. Psyri veya Gazi: Gece hayatı ve eğlence için
 8. Kolonaki ve Koukaki: Aile tatili için

Atina haritası

PLAKA

Plaka Atina’nın eski şehri sayılır. Müstakil ve renkli evleri, arabalara kapalı birçok dar sokakları ve bütünüyle geleneksel bir atmosfer fışkıran bu bölge size Atina’nın geçmişine pencere açıyor. Plaka tam Akropolis tepesinin eteğinde bunun için de orada kalarak sadece kentin simgesinin yanında değil ama birçok önemli görülecek yerlere yürüme mesafesinde yakın olacaksınız. Atina’nın en turistik bölgelerinden birisi olan Plaka’da yüksek sayıda kafe, restoran, bar ve otel bulunmaktadır. Konaklama tesislerinin ücretinin bölgenin yerinden dolayı diğer bölgelere göre daha pahalı olduğunu varsaymalısınız. Atina’ya ilk gelişiniz ise konaklamak için bu bölgeyi tavsiye ederiz.

Plaka bölgesindeki otellerden istediğinizi haritadan seçip rezervasyon yaptırabilirsiniz. (mouse'u fiyatların üstünde gezdirerek otel adını ve puanını görebilirsiniz.)

Booking.com

SYNTAGMA

Syntagma Atina’nın kalbidir. Yunanistan parlamentosunun bulunduğu Syntagma Meydanı her açıdan bir merkez sayılır. Akropolis’e ve diğer turistik yerlere çok yakın ve toplu taşıma araçlarına çok uygun bir noktada olduğu için şehrin her tarafına ulaşabilirsiniz. Syntagma’da günün her saatinde hayat canlı ve ihtiyaç duyduğunuz her şeyi karşılayabilirsiniz. Plaka gibi Atina’ya ilk gelişiniz ise konaklamak için bu bölgeyi tavsiye ederiz.

Syntagma bölgesindeki otellerden istediğinizi haritadan seçip rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Booking.com

MONASTIRAKİ

Çok turistik ve merkezi bir bölge daha. Akropolis’e harika manzarasıyla çok seçenek sunuyor ve her ihtiyacı karşılayabiliyor. Bu bölgenin simgesi olan çarşısı ve meşhur deri ürünleriyle bir alışveriş cennetidir ve hediyelik eşya almak için en uygun yerdir. Ek olarak Ermou caddesi Monastiraki bölgesini Syntagma bölgesiyle birleştiren Atina’nın en popüler alışveriş caddesidir.  Otel fiyatları Plaka ve Syntagma’dan daha uygun.

Monastiraki bölgesindeki otellerden istediğinizi haritadan seçip rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Booking.com

PSYRI

Psyri gece hayatıyla ve sanatsal havasıyla bilinen bir bölge. Yine çok merkezi yeriyle, tam Monastiraki’nin yanında, her zevke karşı bir seçenek sunan bu bölge sabahtan gece geç saatlere kadar çok kalabalık ve canlıdır.

Psyri bölgesindeki otellerden istediğinizi haritadan seçip rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Booking.com

KOUKAKI

Koukaki Akropolis’e yakın ama daha sessiz ve sakin yaşantı sunan bir bölge. Yerlilerin her günlük hayatını yakından tanımak istiyorsanız veya ailece tatil yapıyorsanız çok iyi bir seçenek. Akropolis yakın olmasının yanı sıra Yeni Akropolis müzesine çok yakın.

Koukaki bölgesindeki otellerden istediğinizi haritadan seçip rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Booking.com

KOLONAKI

Kolonaki lüks bir yaşam tarzı sunan merkezi bir bölge. İstanbul’un Nişantaşısıyla  benzerlik gösteren moda tasarımcıların ve ünlülerin yaşadığı bölge olarak yüksek bütçelere uygun bir konaklama bölgesidir. Bunun dışında güvenli ve sakin bir bölge olarak çocuklu aileler için idealdir.

Kolonaki, bölgenin turistik noktası olan Likavittos (Lycabettus)  Tepesi’nin eteğindedir. Böylece burada kalacaksanız tepeye çıkıp Atina’nın eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Kolonaki bölgesindeki otellerden istediğinizi haritadan seçip rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Booking.com

GAZİ

Gazi sınırlı bütçeler için ideal ve şehir merkezine uzak olmayan bir bölge. Tüm önemli turistik yerlere 20 dakika mesafede olan bu bölge size Atina’nın daha farklı ve yaratıcı bir tarafını gösterecektir. Yoğun sokak sanatı (grafiti) ve birçok alternatif seçenek sunan Gazi, özel bir konaklama yeri. Bölgedeki en meşhur kültürel mekan olan Tehnopolis’te sergileri ziyaret edebilir veya konserlere katılabilirsiniz.

Gazi bölgesindeki otellerden istediğinizi haritadan seçip rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Booking.com

Eğer Atina'da bütün bölgelerdeki konaklama seçeneklerini, otel, pansiyon ve daire fiyatlarını okumak istiyorsanız aşağıdaki yazımıza bakabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Atina'da Nerede Kalınır?

Atina'nın eğlence semti hangisidir?

Atina'nın eğlence semti Psyri ve Gazi'dir.

Atina'da konaklanacak en iyi mahalleler hangileri?

 1. Plaka
 2. Syntagma
 3. Monastiraki
 4. Kolonaki
 5. Psyri
 6. Koukaki
 7. Gazi

 

 

Atina'da hediyelik eşya mağazaları nerededir?

 1. Monastiraki
 2. Syntagma
 

Çocuklu aile tatili için Atina'da en uygun mahalleler hangileri?

 1. Kolonaki
 2. Koukaki