Yunan adaları tatili: Santorini mi Mikonos mu?

Santorini mi Mikonos mu? Yunan adaları tatiliniz için hangisini seçmelisiniz?

Gerçek şu ki, Mikonos ve Santorini dünyaca ünlü en popüler Yunan adaları ve dünyada en çok fotoğraflanan adalardır. Doğal güzellikleri, kozmopolit auraları, güzel plajları ve Kiklad mimarileri onları karşı konulmaz kılıyor!

Peki birini seçmek zorunda olsaydınız, hangisi olurdu? Nereye gideceğinize karar vermenize yardımcı olmak için iki adayı da karşılaştırdık.

Santorini'yi de  Mikonos'u da gezip görmüş olarak iki adanın en temel özelliklerini 15 maddede sıraladık. 

Santorini mi Mikonos mu?

1. İki ada da mavi beyaz evleriyle Kiklad takım adaları içinde yer alıyor.

2. Mikonos eğlence ve çılgın partiler için ideal, Santorini romantizm ve aşk için ideal.

3. Mikonos hareketli bir yaz tatili arayanlar için, Santorini sakinlik için.

4. Santorini doğal güzellikleriyle önde. Her adımı fotoğraflık. Santorini masalsı bir rüya gibi. Eşsiz manzaralar ve güzel gün batımları denince Santorini önde.

Mikonos arnavut kaldırımlı  dar labirent sokakları, deniz kıyısında dalgaların koynundaki Küçük Venedik ve akşam yeldeğirmenlerinden günbatımını izlemekle Santorini'yi takip eder.

5. Yeme ve  içme konularında iki ada da hemen hemen aynı. Romantik akşam yemekleri ve içkiler konusunda Santorini önde.

6. Fiyatlara gelince, tatil sezonunda iki adada da fiyatlar aynı kulvarda seyrediyor. Santorini'de düşük fiyatlı otel seçenekleri daha fazla.

7. Santorini çiftler, sevgililer için oldukça ideal. Mikonos arkadaş ve arkadaş grupları için

8. Plajlar ve gece hayatı için Mikonos'a gidin.
Manzaralar ve yürüyüşler için Santorini'ye. 

9. Her ikisi de balayı için harika, ancak Santorini daha romantik bir atmosfere sahip. 
Santorini'nin manzarası, gün batımları ve doğal güzelliği, Mikonos veya başka herhangi bir Yunan adasına göre rakipsizdir. Mikonos'un güzel noktaları yok değil , ancak gerçekten dudak uçuklatan sahneler için Santorini galibiyete sahip.

Manzara açısından Santorini, kalderaya bakan kayalık köyleri, gün batımları ve eşsiz plajları ile listenin başında geliyor. Ancak, küçük labirentli sokakları, renkli Küçük Venedik'i, ilginç yeldeğirmenlerini barındıran merkezi kasabası ile Mikonos, Santorini'den geri kalmaz.

10. Santorini daha romantik ve balayı ya da çiftler tatiline çok daha uygun.

Mikonos, altın rengi kum ve turkuaz su ile muhteşem plajlara sahiptir. Santorini plajları tipik beyaz veya altın kumlara sahip değildir. Bunun yerine, siyah veya kırmızı volkanik çakıllardan oluşmuşlardır. 

Santorini volkanik bir ada olduğu için, el değmemiş beyaz kumlu plajlar bulamazsınız. Volkanik kumu ile Kızıl Plaj ya da siyah kumlu Perissa plajı, her ikisi de eşsiz bir plaj deneyimi sunan güçlü rakipler olabilirken, Mikonos'taki turkuaz sulara sahip altın kumlu plajlara göre oldukça geride kalıyor Santorini plajları.

11. Gün batımları dünyanın her yerinde güzeldir ve Mikonos'ta onu izlemek için bolca pastoral ortam olmasına rağmen, gidilecek yer Santorini'dir. Kaldera üzerine kurulu Oia, ziyaretçilerin güneşin denize batışını seyretmek için akın akın akın ettiği en gözde mekandır. Hem turistler hem de yerliler tarafından çok beğenilen bir nokta olduğu için seyir noktasının tadını çıkarmak istiyorsanız erken gidin.

12. Mikonos adasında her zevke uygun çok sayıda kulüp ve bar bulunur ve bazıları sabahın erken saatlerine kadar süren partilere ev sahipliği yapar.

Bu arada Santorini'de, Fira'da (Thira) birkaç bar görülmeye değer  bar dışında kulüpler neredeyse yok. Basitçe söylemek gerekirse, gece yarısından sonra nadiren bir şeyler oluyor.

Mikonos'ta daha çok kulüp ortamı ve parti havası var. Santorini'de içki içmek ve parti yapmak için pek çok yer var, ancak Yunanistan'da kulüplere gitmek ve dans etmek için de gitmiş iseniz, o zaman Mikonos sizin adanızdır.

Mikonos Kasabası, keşfedilmesi eğlenceli, dar sokaklar ve ara yollardan oluşan büyüleyici bir labirente sahiptir. Mağazalar ve restoranlar, Yunan adalarının ünlü olduğu klasik beyaz taş binaların içine sıkışmış durumda. Geceleri ziyaretçiler kulüplere akın ettiğinde, sokaklar parterlerle dolup taşıyor. Bu eğlenceli bir ortam olsa da bazıları için bunaltıcı olabilir.

13. Santorini'de daha fazla gezi ve aktivite var: keşfedilecek kazı alanları, adanın etrafındaki geleneksel köylere günübirlik geziler, şaraphane turları ve yanardağ çevresinde tekne turları gibi.

Mikonos'un da güzel manzaraları, güzel yürüyüşleri ve pitoresk yel değirmenleri vardır - ancak genel olarak, Santorini'de görülecek ve yapılacak daha çok şey vardır.

Mikonos, günübirlik gezilerle keşfetmek için yakındaki Delos adasına (Yunan adalarındaki en önemli mitolojik, tarihi ve arkeolojik alanlardan biri) sahiptir.

14. Hem Santorini hem de Mikonos, sadece bir avuç Yunan adasının sahip olduğu havalimanlarına sahiptir. Her iki adaya da Atina'dan, Selanik'ten ve Avrupa'dan direkt uçuşları var. Türkiye'den şimdilik direkt uçuşlar bulunmuyor.

Mikonos, feribotla seyahat ederken, Atina'ya birkaç saat daha yakın. Atina'dan Mikonos'a feribot 3,5 saat (yüksek hızlı feribot) veya 5,5 saat (gemi) sürer. Atina'dan Santorini'ye feribot 5 saat (yüksek hızlı) ve 8 saat (gemi) sürer.

15. Santorini ve Mikonos arasında kayda değer bir iklim farkı yoktur. Her iki ada için de en iyi hava mayıs sonundan ekim başlarına kadardır.

Santorini, Mikonos'tan daha çok görülmeye değer bir ada olduğu için, ilkbahar ve sonbaharda hala görülecek ve yapılacak çok şey sunar. Santorini'de turizm sezonu nisandan kasım başlarına kadardır.

Çoğu insan plajlar için Mikonos'a gittiğinden, yaz ayları dışında yapılacak bir ziyaretin sunacağı daha az şey vardır. Mikonos'ta turizm sezonu mayıs ayı sonundan ekim ayı başına kadardır.

+ Mikonos'ta Nusret var ama Santorini'de Nusret yok :)

Romantik Santorini
Santorini hakkında kısa bilgiler

Yunanistan'ın en ünlü adası olan Santorini, volkanik manzarası, dramatik kalderası, birinci sınıf tatil köyleri ve eşsiz Kiklad mimarisiyle dikkat çekiyor. Beyaz badanalı binaları en güzel turuncu ve pembeye çeviren gün batımlarından bahsetmeye bile gerek yok. 

Santorini'nin çiftler için en iyi yer olması şaşırtıcı değil. Romantik gün batımları, kalderadan sarkan özel tatil köyleri, her şeyi kapsayan yanardağ manzarasına sahip çatı katı restoranları ... Santorini'de sevilmeyen ne var ki? Ya mükemmel bir balayı destinasyonu ya da cennete romantik bir kaçamak arıyorsanız, bu ada sizi hayal kırıklığına uğratmaz! 

İpucu: İki kişilik mükemmel bir tatil deneyimi için kalderanın kenarında özel havuzlu bir otel seçin. 

Santorini'de yapılacak en iyi şeyler nelerdir?

Bütün gün havuz kenarında uzanmak veya terasınızdan gün batımını izlemek cazip gelebilir, ancak Santorini'de yapılacak çok şey var! Santorini'de yapılması gereken aktivitelerden biri yanardağ turudur. Yanardağa ulaşmanın tek yolu, Santorini limanından tekneyle gitmek. Her gün limandan birçok tekne hareket ederek yanardağ kraterlerinin bulunduğu küçük Nea Kameni ve Palea Kameni adalarına yelken açıyor. Bu yelken turları sırasında, yanardağın etrafındaki kaplıcalara dalma ve doğal bir kaplıca tedavisinin keyfini çıkarma şansınız da olacak. 

Santorini'de yapılacak bir diğer popüler aktivite de bir şarap turuna katılmaktır. Verimli volkanik toprağa sahip olan ada, Assyrtiko, Athiri ve Aidani gibi dünya çapında en ünlü şarap çeşitlerinden bazılarını üretiyor. Bu nedenle, bir şarap meraklısıysanız, şarap tadım seansı için adanın bazı şarap imalathanelerini ziyaret etmeye gerçekten değer! 

Tarih meraklıları da hayal kırıklığına uğramayacak! Kalıcı tarihi sayesinde, Santorini birçok arkeolojik sit alanına sahiptir. Bunlardan en popüler olanı, antik Minos kasabası Akrotiri'dir. Aslen MÖ 4.500 yılında inşa edilen bu kasaba, büyük bir volkanik patlama ile tamamen tahrip edildi. Patlama yıkıcı olsa da, freskler, binalar ve gemiler gibi kasabanın bazı kalıntıları hala var.

Santorini Plajları

Kırmızı Plaj / Santorini

Santorini'deki plajlar, Kiklad adalarındaki benzerlerinden biraz farklıdır. Adanın volkanik kökeni sayesinde, Santorini'deki plajlar volkanik kayalıklarla yalıtılmış ve siyah veya kırmızı kumla kaplıdır. Adanın en popüler plajları, Kırmızı plaj, Siyah plaj, Perissa ve Kamari plajıdır.

Kamari Plajı / Santorini

Kamari ve Perissa plajları oldukça uzun ve organize plajlardır ve yanı başında alışveriş mağazaları, tavernalar, kafeler, beach barlar ve pansiyonlar bulunur.  

Perissa Plajı / Santorini

Kozmopolit Mikonos
Mikonos hakkında kısa bilgiler

En kozmopolit ve eşcinsel dostu bir yer olarak tüm dünyada ünlü olan Mikonos, en ikonik Yunan adalardan biridir. Bu nedenle Mikonos'un Yunanistan'ın İbiza'sı olarak da bilinmesi şaşırtıcı değil. Çılgın gece hayatı, destansı sahil partileri, birinci sınıf oteller ve lüks moda butik otelleri, Mikonos'u yaz tatili için favori bir kaçış noktası yapıyor!

Eğer bir heyecan arayan, parti hayranı veya lüks bir yaşam tarzı aşığıysanız, bir sonraki tatiliniz için Mikonos'tan başka bir yere bakmayın! Gün batımından sabaha kadar dans etmeye, dünyanın her yerinden insanlarla (en sevdiğiniz Hollywood yıldızları dahil) tanışmaya, lüks restoranlarda yiyip içmeye ve en iyi tasarım butiklerinde alışveriş yapmaya hazır olun. 

Mikonos'ta yapılacak en iyi şeyler nelerdir?

Mikonos'ta yapılacak şeyleri düşündüğünüzde ilk aklınıza gelen şeyler parti yapmak ve sosyalleşmek olabilir, ancak bize güvenin, bundan daha fazlası var! Öncelikle Mikonos'un birkaç kilometre güneybatısındaki minik kayalık Delos'u ziyaret etmeden önce Mikonos'tan ayrılmamalısınız. Antik Yunan tanrısı Apollon'un doğum yeri olduğuna inanılan Delos adası, antik çağda kutsal bir alan olarak kabul ediliyordu. Bu yüzden tapınaklar ve heykellerle doluydu ve bunlardan bazılarını bugün hala görebiliyorsunuz. Delos'a ulaşmak için Mikonos'tan bir tekneye binmeli veya eksiksiz bir gezi deneyimi için Delos için organize bir tura katılabilirsiniz! 

Mikonos'ta yapmanız gereken bir diğer şey ise Küçük Venedik'i ve Yel Değirmenlerini ziyaret etmek. Küçük Venedik, Mikonos kasabasında, deniz kenarına inşa edilmiş eski beyaz badanalı evlerden oluşan pitoresk bir sahil mahallesidir. İtalya'daki Venedik'i anımsatan manzara, özellikle gün batımı sırasında çok romantiktir! Küçük Venedik'ten birkaç metre uzaklıkta adanın simgeleri olan yel değirmenleri bulunur. Yel değirmenleri, fotoğraflar için popüler bir noktadır, bu yüzden genellikle aşırı kalabalıktırlar. Kalabalıktan kaçınmak için, ışığın fotoğraflar için mükemmel olduğu, ancak yerin turistlerle dolu olmadığı sabah erken saatlerde ziyaret etmenizi öneririz! 

Mikonos plajları

Mikonos plajları sadece doğal güzellikleriyle değil, efsanevi sahil barlarıyla da muhteşemdir! Adadaki hemen hemen her plaj şemsiyeler ve şezlonglar ile düzenlenmiştir ve birçok olanağın yanı sıra su sporları tesislerine sahiptir. 

Mikonos'un en popüler plajları, en azından ihtişamlı, Paradise ve Süper Paradise plajlarıdır. Bu iki kumsal yan yana uzanır ve kristal berraklığındaki suları ve şeker inceliğindeki kumlarıyla dikkat çeker. Super Paradise, çoğunlukla LGBTQ topluluğunun üyelerini cezbeder, Paradise ise destansı plaj partileri için bu sahile akın eden gençlerle ünlüdür! 

Yazımızın sonuna doğru tekrar soralım: Santorini mi Mikonos mu? 

Hangi karara vardığınız bilmiyoruz (isterseniz yorum alanından yazabilirsiniz). Bize göre neden ikisi de olmasın? Hem Mikonos hem de Santorini inanılmaz derecede güzel adalardır. İki adayı da aynı tatil planınız içinde kolayca ziyaret edebilirsiniz. Birinden diğerine feribot yaklaşık 3 saat sürer. Her ikisini de ziyaret etmek harika bir seçim olurdu. İki ada birbirini çok iyi tamamlıyor. Mikonos ve Santorini arasında ulaşım oldukça kolaydır. Feribotla 3 saat uzaklıktalar, bu yüzden iki adaya da gitmenizi öneririz.

Santorini ile Mikonos arasında gidip gelmenin en popüler yolu feribottur.

Yaz aylarında, Santorini'den Mikonos'a giden ve daha sonra Mikonos'tan Santorini'ye dönen çok sayıda hızlı feribot seferleri bulabilirsiniz.

Türkiye'den Santorini ve Mikonos'a nasıl gidilir?

Santorini ve Mikonos'a Türkiye'den doğrudan uçak seferleri şimdilik bulunmamaktadır. Önerimiz, iki adada da havaalanı bulunduğundan Türkiye'den Atina veya Selanik'e uçakla gidip, oradan yine uçakla bu adalara gitmek. İsterseniz tatil planınız içine 1 veya 2 günlük Atina veya Selanik'i de alabilirsiniz. 

İkinci önerimiz öncelikle uçakla Atina'ya gitmeniz ve Atina Pire limanından feribot veya gemiyle Mikonos veya Santorini'ye  hareket etmeniz.

Türkiye – Yunanistan uçak seferlerine ve Mikonos – Santorini feribot bileti ve seferlerine buradan, Atina, Selanik, Mikonos ve Santorini otel ve pansiyon fiyatlarına ise buradan bakabilirsiniz.

Yunan adaları hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunan.adalari 'nı takip edebilirsiniz