Yunan adaları ve Yunanistan'daki popüler çıplaklar plajları

Yunanistan'da denizde mayosuz yüzerek muazzam bir özgürlük hissetmek isteyenler için çok sayıda tanınmış çıplaklar plajı bulunmaktadır.

Tatiliniz için Yunanistan'ı ziyaret ediyorsanız ve çıplak yüzmek istiyorsanız, bu yazı sizi ilgilendiriyor.

Yunanistan'da, mevzuata göre kamuya açık (ücretsiz) çıplaklık yasaktır. Mevcut 1399/1983 Yasasına göre  organize çıplaklığa tatil yerlerinde (kulüpler, oteller, kamplar vb.) bunlara bitişik (komşu) plajlarda (deniz kıyısındaysa) çıplaklığa izin verilmektedir. Bununla birlikte, turistik bölgelerin birkaç plajında, bir kumsalın kenarında, kayalıklarda, tenha yerlerde vb. çıplaklar göreceksiniz.

İşte Yunanistan ve Yunan adalarındaki en popüler çıplaklar plajlarından bazıları:

1. Mikri Banana, Skiathos

Skiathos adasindaki Mikri Banana, yemyeşil bitki örtüsü, sığ turkuaz suları ve sarı kumu ile mayoya gerek görmeyenleri kendine çekiyor. Geçmişte bölgedeki çıplakların sayısı daha fazla olmasına rağmen, hala birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Plaja erişim 10-15 dakikalık bir yürüyüş gerektirir, ancak oraya vardığımızda, kristal berraklığında suları ve ince kumları ile dünyanın her yerinden çıplaklar cennetini önünüzde göreceksiniz.

2. Kokkini Ammos (Red Beach), Girit

Sky Travel adlı TV kanalından dünyanın en iyi çıplaklar plajlarından biri unvanını resmen kazanan Kokkini Ammos, Matala'ya 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Koyu kahverengi-kırmızı kumları, berrak suları ve mağaraları ile Kokkini Ammo, hippilerin  zamanını anımsatan en cüretkar çıplaklar için ideal bir destinasyon.

Plaj, dünyanın en iyi altı çıplaklar plajı arasında olup vahşi güzelliği ve turkuaz suları ile ünlüdür

3. Super Paradise, Mikonos

Super Paradise, herkese uyan bir plaj, çünkü içinde mayolarını giyenlerle, kısmen veya tamamen giymeyenler uyumlu bir şekilde bir arada.

Mayo giyseniz de giymeseniz de parti havası elbette eksik değil, yüksek sesli müzik ve kokteyller  her zaman başrolde.

4. Camping Antiparos (Kamp plajı), Antiparos

Antiparos kamp yerinin önünden geçip plajına dalış yapanlar çıplaklığa sadece izin verilmediğini, tercih edildiğini de fark edecekler.

5. Kipi Afiarti, Karpathos

Afiartis Kalkınma Derneği'nin talebi üzerine Kipi Afiarti plajı, Karpathos'un resmi çıplaklar plajıdır. Yaya olarak erişilebilir, herhangi bir kişi tarafından kullanılmaz ve dağlarla çevrili bir konumda son derece tenha ve sessizdir.

6. Kedros ve Livadi, Donoussa

Naxos yakınlarındaki bu küçük Kiklad adasında, bu 2 plajda kamp yapan, tüm gün güzel kristal berraklığındaki sularda sadece güneş kremi ile dalış yapan birçok kişi bulacaksınız.

7. Velanio, Skopelos

Skopelos'un güzel plajları arasında olan Velanio, hem ıssız konumu (Skopelos merkezine yakın olmasına rağmen) hem de 60’lı yıllarda ilk çıplakları kabul eden plajlarından biri olması nedeniyle kesinlikle öne çıkıyor. Kristal berraklığındaki mavi suları çıplakları ve çıplak olmayanları etkiliyor.

8. Myrtiotissa, Korfu

Myrtiotissa, Korfu 1970'lerde hippiler tarafından keşfedildi ve bugün hem çıplaklar hem de mayolarını giyen, ancak muhafazakarlığın tüm izlerinden kurtulmuş olanlar için dünyevi bir cennet.

9. Atina

Bu yaz bir Yunan adasında kendinizi bulamazsanız Attiki bölgesinde “annenizin sizi doğurduğu gibi sizi ağırlayabilecek" plajlar bulabilirsiniz. Bunlardan biri, Attika'daki çıplaklar tarafından özgürleştirilmek üzere seçilen ilk plajlardan biri olan Grammatiko yönünde Atina'nın 65 km dışında bulunan Ramnounta'dır. Saronida ve Anavyssos arasında, Mavro Lithari sahilinden sonra koylara ulaştığınızda mayonuzu da atabilirsiniz.

Cape Sounio'da ise, antik Yunan kültürünün kalıntılarının yakınında bulacağınız küçük çakıl taşlı plaja plaj kıyafeti olmadan girebilirsiniz.

10. Kavourotrypes Beach, Halkidiki

Kavourotripes plajı Halkidiki'de Sithonia yarımadasının doğu tarafında yer almaktadır ve çıplak yüzüp güneşlenebileceğiniz en güzel plajlardan biri olarak kabul edilir. 

Yunan adaları hakkında yaptığımız tüm paylaşımları instagram sayfamız @yunan.adalari 'nı takip edebilirsiniz