Halkidiki gibisi yok!

2020 yılı Mavi Bayrak Ödülleri açıklandı. Selanik’in güneydoğusunda bulunan Halkidiki ili 85 mavi bayraklı plaj, 3 mavi bayraklı marina ve 6 mavi bayraklı tur teknesiyle toplamda 94 mavi bayrak ödülüyle Yunanistan’da en çok mavi bayrağa sahip il oldu.

Toplam 47 ülkenin katıldığı Mavi Bayrak ödülleri yarışmasından toplam ödüllerin yüzde 13’ünü elde eden Yunanistan ise,  bu yıl 497 mavi bayraklı plaj, 14 mavi bayraklı marina ve 6 mavi bayraklı tur teknesiyle ikinci sırada bulunuyor.

Plajlar, marinalar ve tur tekneleri için Mavi Bayrak Programı, kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum örgütü olan FEE (Foundation for Environmental Education-Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülüyor.

Mavi Bayrak uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşıyor. Çünkü tatil yapmak için bilmediği yeni tanıyacağı bir yere giderken insanların uluslararası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay oluyor. Mavi Bayrak bu nedenle güçlü bir araçtır.

“Halkidiki gibisi yok” (Σαν την Χαλκιδική δεν έχεı)

Kuzey Yunanistanlılarla tanışmışsanız ve Halkidiki sohbeti yapmışsanız mutlaka “Halkidiki gibisi yok” dediklerini de duymuşsunuzdur. Eskiden Selaniklilerin yazlık bölgesi olarak daha çok bilinen Halkidiki, artık berrak sularıyla, tertemiz mavi bayrak ödüllü plajlarıyla, gece hayatıyla, tavernalarıyla turistlerin gözdesi konumunda.

Halkidiki yarımadası toplam üç burundan oluşuyor.

İlki, yaz aylarında dolup taşan ve en çok ziyaretçi alan, restoranlarıyla, deniz mahsullü tavernalarıyla, plaj barlarıyla, kulüpleriyle ve harika kumsallarıyla sayısız seçenek sunan kozmopolit Kassandra, ikincisi büyüleyici sahilleriyle ve doğa ile iç içe olan Sithonia ve üçüncüsü ise en yüksek noktasında, yaklaşık bin yıldır Ortodoks rahiplerin yaşadığı, özerk bir yapıda olan ve kadınların girmesinin yasak olduğu Aynaroz’un (Agio Oros - Kutsal Dağ) bulunduğu Athos burnu. 

 

 

Halkidiki'nin tüm bölgeleri Selanik'ten sadece iki saat uzaklıktadır ve bölge çok iyi bir karayolu ağına sahip olduğu için karayoluyla ulaşmak çok kolaydır. Bu nedenle, yapmanız gereken ilk şey, öncelikle Selanik'e karayoluyla, uçakla veya trenle ulaşmaktır. Oradan isterseniz araba kiralayabilir ya da her gün sürekli seferlerin olduğu Selanik – Halkidiki otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.

Halkidiki, Türkiye’den arabanızla da rahatlıkla gelebileceğiniz önemli bir tatil destinasyonu. İsterseniz Selanik ya da yakınında bulunan Tassos adası rotanızla birlikte de planlayabilirsiniz.

Halkidiki konaklama tesisleri konusunda birçok seçenek sunmaktadır. Halkidiki tatiliniz için aşağıdaki otel, pansiyon ve kiralık oda seçeneklerimizi inceleyebilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Booking.com