Yunan adalarında evler neden beyaz renkli?

Kartpostal güzelliğindeki Kiklad adalarinda evler niçin beyaz badanalı hiç merak ettiniz mi?

Resmedilmeye değer mavi panjurlu beyaz badanalı evleri, mavi kubbeli bembeyaz kiliseleri, beyaz badanalı evlerin arasında uzayıp giden dar sokakları, az katlı binaları, kubbeli çatıları ve bunları süsleyen begonvilleri, sardunyaları, erguvanları ve çinili avluları görüyorsanız Kiklad adalarının birindesiniz demektir.

Avrupa turizminin en çok tercih edilen ada destinasyonlarından Kiklad adalarının başlıcaları ve en çok turist çekenleri Santorini, Mikonos, Naxos, Paros, Ios, Milos, Folegandros ve Amorgos’tur. Bütün bu adaların en belirgin ve ortak özelliği ise evlerin beyaz badanalı olmasıdır. Peki kartpostal güzelliğindeki bu adalarda evler niçin beyaz badanalı hiç merak ettiniz mi?

Kikladlar

Beyaz saflığı ve temizliği, mavi gökyüzünü, denizi ya da Yunan bayrağını sembolize eden renkler olsa da Kiklad evlerinin beyaz badanalı olmasının nedeni değil.

Evlerin dış cephesinde beyazın kullanımı 1938 yılında Yunanistan’da dönemin başbakanı diktatör Metaxa’nın  bir kararnamesiyle başlıyor. Salgın hastalıkların, özellikle de kolera salgının ilacı olarak kullanılan beyaz kireçle, bütün evler ve sokaklar beyaza boyanırken, buna paralel olarak diktatörlük yönetimi, amacı olan tek tipleştirme ve homojenleştirme politikasını hayata geçirmiş oluyordu.

mykonos

1955 yılında ise Kraliçe Frederica, Başbakan Karamanlis’e Kiklad adalarının tanıtımı için Mikonos’ta bakımlı evlerin fotoğraflarının çekilmesini önerir. Ve böylece beyaz badanalı mavi panjurlu evler Ege’nin ve özellikle de Kiklad adalarının sembolü haline gelir.

Yunanistan'da beyaz evler nerede?

Yunanistan'da beyaz evler Kiklad adalarında bulunmaktadır. Santorini ve Mikonos başta olmak üzere Kiklad takımadalarında evler mavi beyaz renklidir