Santorini tatili: Fotoğraflarla Santorini'ye seyahat

Ege'nin seçkin destinasyonlarının bir listesini oluşturmak zorunda olsaydık, Ege’nin kraliçesi Santorini en üstte olurdu. 

Santorini, Yunanistan’da gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen destinasyonlardan biri. Burası aynı zamanda her yıl balayı çiftlerini ve genç aşıkları ağırlayan bir Yunan adası. Adada evlenenlerin sayısı da oldukça fazla. Çünkü Santorini romantik günbatımı, dar ve beyaz sokaklarıyla herkesi büyülüyor.

Bu adadaki her şey unutulması zor bir büyü yaydığı için, onu daha önce ziyaret etmiş olanlarınız kesinlikle aynı fikirde olacaktır. 

Yunanistan'ın bu en popüler adası eşsiz güzelliği ve gün batımıyla ünlü. Yurt dışından gelen turistler, burayı hayatında seyahat edilebilecek en önemli destinasyonlardan biri olarak görüyor. Kaldera manzarasına ve Oia kalesinden gün batımına direnemezsiniz. 

Santorini ve özellikle Oia kasabası her köşesiyle fotoğraflık bir ada.

Gelin ve 2019 ve 2020 yılında Santorini'ye yaptığımız gezilerimizden fotoğraflarımızla birlikte seyahat edelim.

Santorini, Ege'nin en çok fotoğrafı çekilen adalarından biridir ve lensi eşsiz çekiciliğine kavuşturan eşsiz görüntülerle dolu.

Sonsuz mavisi, beyaz sokakları, mavi kubbeleri ve güzel gün batımları ile tüm ada ve her köşesi o kadar instagramlanabilir ki, seçim yapmakta zorlanacaksınız, ancak muhteşem gün batımları için Oia'yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bir kartpostaldan çıkmış gibi görünen gün batımının görüntüsü kalbinizin daha hızlı atmasını sağlayacaktır.

Santorini güzel yerleşim yerleri, plajları, ünlü restoranları, lüks otelleri ve canlı gece hayatıyla favori destinasyonlardan. Birçok uluslararası rehbere göre Santorini, dünyanın en güzel yerlerinden biridir.

Minoan uygarlığını dümdüz eden ve efsanevi Atlantis'in orada olduğu teorilerini besleyen, tarihi bir volkanik patlamanın kalıntısı olan Santorini, eşsiz doğası ve eşsiz kültürü ile büyülüyor. Kavrulmuş toprağında siyah ve kırmızının zıtlığı, uçurumun kenarında asılı duran Oia ve Fira gibi yerleşimlerin göz kamaştırıcı beyazı, arkeolojik alanlar ve çeşitli volkanik kayalardan ve jeolojik özelliklerinden özgünlüğünü alan plajların sayısız rengi, tüm dünyada benzersiz olarak tanımlanabilecek görüntüler oluşturuyor. 

Santorini’nin en önemli kasabaları kaldera manzaralı olan Fira, Firostefani, İmerovigli ve Oia

Fira mavi beyaz evleri, kiliseleri, dükkânları, sessiz dar sokaklarıyla tam bir masal diyarını andırıyor. Fİra aynı zamanda adanın merkezi ve başkenti.

Oia gibi burası da yamaca kurulu bir kasabadır.

Fira, Oia kadar turistik olmasa da yapılaşma itibariyle Oia ile arasında bir farkı yok.

Oia gibi nefesinizi kesecek manzara ve fotoğraflar için sizi fazlasıyla mutlu edecek bir yer. 

Oia, adanın batı yakası yamacında yer alır. Gün batımını izleyebileceğiniz en efsane yer burası. Meşhur Santorini fotoğrafları Oia’da çekilir.

Oia'da tam bir turist yığını var ve herkesin tek bir amacı var: o da fotoğraf çektirmek. Öğleden sonra, güneş batarken insanlar, Kaldera'nın kenarında veya bir kafe terasında yavaş yavaş denize batan güneşi hayranlıkla izlemek için ayrıcalıklı bir yer bulmak amacıyla sokaklara akın ediyor.

Tepeden deniz kıyısına doğru alçalarak sıralanmış beyaz evlerin taraçalarından ve manzarada birbirinden aşağı kalmayan butik otellerin şık teraslarından yüzlerce insan aynı anda sanki bir ayin yapar gibi günbatımını seyrediyor. “Dünyanın en güzel günbatımı Oia’da izlenir” diyenler haksız sayılmaz.

Fira ve Oia arasında yer alan İmeroigli ve Firostefani,  birkaçı dünyanın en etkileyici otelleri arasında gösterilen şık taraçalı, konforlu butik otelleriyle adanın gösterişini lüksüyle tamamlıyor.

Adanın diğer önemli bir güzelliği Kırmızı Plaj.

Kokkini Paralia (Kızıl Plaj), dünyanın en ünlü ve Santorini'nin en iyi plajlarından biridir. Adanın güneybatı kıyısında, Thira'ya 12 km ve Oia'ya 23 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kokkini Paralia, adını etrafını saran kayaların kırmızı renginden almıştır ancak bu nadir manzara sahili oluşturan siyah çakıl taşlarıyla tamamlanmaktadır. Κumsal gerçekten kırmızıdır. Kırmızı sarp kayalar, kırmızı kum ve aynı zamanda bu kadar yoğun kırmızıyı yansıtan koyu mavi bir denizin eşsiz kombinasyonu bir arada.

Yunan adalarından daha fazla fotoğraf için instagram sayfamız @yunan.adalari 'nı takip edebilirsiniz.

İsterseniz siz de Santorini tatil deneyiminizi ve fotoğraflarınızı yayımlamamız için bizimle buradan paylaşabilirsiniz.

Santorini tatil gezisi rehberi videosu

NOTLAR

Öğlen saatlerinde fotoğraf çekmek/çektirmek kalabalıktan ve yakıcı güneşten kaynaklı oldukça yorucu. Biz sabahın erken saatlerini ve günbatımlarını tercih ettik. Size de bunu öneririz. Mağazalar yeni açılmaya başlamışken, fotoğraf çekmeye çıkan birkaç turist dışında sokaklar oldukça tenha. 

Ayrıca ağustos ayında öğlen saatlerinde sıcaklık oldukça yüksek olduğundan yanınızda mutlaka güneş şapkası bulundurmanızı öneririz.

Bilgi notu

Kaldera nedir?
Kaldera, volkanik patlama sonucu toprağın çökmesiyle oluşmuş volkanik yer şekli.
 

Santorini nerede?

Santorini adası Yunanistan’da bulunmaktadır.

Santorini’ye vizesiz gidilir mi?

Türkiye’den Santorini adasına gitmek için Schengen vizesi ya da yeşil pasaport gerekmektedir. 

Santorini adasına nasıl gidilir?

Türkiye'den Santorini adasına → Türkiye’den gemi turlarıyla → Selanik ve Atina aktarmalı havayoluyla → Atina Pire limanından hızlı feribot ve gemilerle gidebilirsiniz. Atina ve Selanik'yen Santorini'ye yaz aylarından düzenli olarak uçak seferleri bulunmaktadır.

Santorini'ye gitmek için vize gerekli mi?

Evet. Santorini Avrupa Birliği üyesi Yunanistan'da yer aldığı için  T.C uyruklu pasaport sahipleri için vize almak gerekmektedir.