Covid - Free destinasyonlar: Küçük Yunan adaları

Yunanistan «All you want is Greece» (Tek İstediğin Yunanistan)  mottosuyla  2021 turizm sezonuna hazırlanıyor.

Yunan hükümeti 14 Mayıs’ta turistlere kapıların açılacağını duyurdu. Bunun için pilot uygulamanın Nisan başlarında AB ülkeleri ve İsrail gibi COVID-19 aşısında ilerleme gösteren ülkelerle başlaması bekleniyor.

Yunanistan, Covid-19 aşı sertifikası olanları, Covid-19 geçirmiş ve antikoru bulunan kişileri ve negatif test ibraz edebilenleri ülkeye turist olarak kabul edecek. Covid-19 testi pozitif çıkanlar karantina altında tutulacak.

Covid - Free destinasyonlar: Küçük Yunan adaları

Yunanistan’da bu yıl, az nüfuslu, Covid-19 aşısını tamamlamış adaların turistler için gözde olması bekleniyor.

Covid'e karşı aşıların nüfusun % 100'e ulaştığı ve şimdiden uluslararası turizm haberlerine bu yaz için "Covid-Free" turizm destinasyonları olarak dahil edilen adalar için turist sayısında artış bekleniyor.

Yunanistan adalarından Ios, Skopelos, Andros ve Sifnos vakaların azlığı nedeniyle  Covid - Free destinasyonları arasında bulunuyor.

Meis, Meganisi, Kastos, Fornoz, İpsara, Kalamos, Fourni ve Oinousses adaları aşılamanın tamamlandığı 1.000'den az nüfusa sahip ada destinasyonları arasında bulunuyor.

Agathonisi, Nisyros, Gavdos, Halki, Lipsi, Tilos ve adalarında ise koronavirüs için birinci doz aşısı tamamlanmış durumda.

1.000'den az nüfusa sahip Donoussa, Elafonisos, Saria, Kimolos, Ano Koufonisi, Heraklion, Psara, Thymaina, Telendos, Folegandros, Ammouliani, Agios Efstratios, Schinoussa, Antikythera, Peristera, Antipaxoi, Marathi, Farmakonisi adalarında aşılanmanın tamamlanması bekleniyor.

10,72 milyon nüfusa sahip Yunanistan’da 18 Mart tarihi itibariyle toplam 1.375.828 kişi aşılanmış durumda. Bunlardan 440.554 kişi aşının iki dozunu da tamamlamış buluyor.

Yunanistan turizm gelirleri

Ekonomisinin yaklaşık beşte biri turizme dayanan ve her beş kişiden birinin bu sektörde çalıştığı Yunanistan, Covid-19 salgını nedeniyle büyük büyük kayba uğramış durumda. 2019 yılında 31,8 milyon turist ağırlarken 2020 yılında  Covid-19 salgını nedeniyle 7,4 milyon turist ağırladı.

Turizmden yıllık geliri yılda 20 milyar avro civarında olan Yunanistan’ın 2020 yılında turizm gelirleri 4 milyar avro olarak belirlendi.

Yunan adaları hakkında yaptığımız tüm paylaşımlar için instagram sayfamız @yunan.adalari 'nı takip edebilirsiniz