Google'dan "akıllı" tatiller için 10 uygulama

Günlük yaşamımızda etkisini oldukça hisstettirmeye başlayan yapay zeka uygulamaları, tatillerimizi kolaylaştırmak için de rahatlıkla kullanılmaya başlandı.

Yapay zeka konusunda büyük çalışmalarıyla bilinen Google, tatillerimizi kolaylaştırıcak 11 akıllı uygulamasını yayımladı.

1. Google Translate

Εğer tatilinizi yurtdışında geçireceksiniz Google Translate ile herhangi bir tabelayı ya da menüyü rahatlıkla kendi dilinize çevirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, uygulamayı açıp kamerayı çevirmek istediğiniz metne doğrultmak.

2. Google Street View

Google Haritalar uygulaması ile gitmek istediğiniz adresleri kolayca bulabilirsiniz.Google Street View ile dünyadaki önemli noktaları gezebilir, doğa harikalarını keşfedebilir ve müzeler, arenalar, restoranlar ve küçük işletmeler gibi mekanları sayısızca fotoğraf eşliğinde görebilirsiniz.

3. Google Haritalar

Google Haritalar uygulaması ile ayrıca yola çıkmadan önce arabanızı park edebileceğiniz yerler arayabilirsiniz. Hedefinize ulaştıktan sonra, daha sonra bulabilmek amacıyla park yerinizi kaydedebilirsiniz.Park yeri işaretleme özelliği ile aracınızı park ettiğiniz yeri rahatlıkla bulabilirsiniz.

4. Google Lens

Hem Assistant hem de Fotoğraflar uygulamasıyla çalışabilen Google Lens uygulaması ile birçok farklı şey yapılabiliyor. Örneğin ne olduğunu bilmediğiniz tarihi bir binaya kameranızı doğrulttuğunuzda uygulama bu binanın ne olduğunu anlayabiliyor ve size söylüyor. Aynı şekilde bir restorana kameranızı çevirdiğinizde kullanıcılardan ne kadar olumlu dönüş aldığını, hangi saatlerde açık olduğunu ve benzeri bilgileri size gösterebiliyor.

5. Google Trips

Seyahat etmeyi seven ve oldukça yoğun bir trafiği bulunan kullanıcılar için geliştirilen Google Trips, gitmeyi planladığınız her yerde sizinle beraber olup hayatınızı kolaylaştırmayı hedefliyor. Uygulama içerisinde konumla alakalı detaylı bilgiler ve görsellere de ulaşmak mümkün. Tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan ve ilk adımda 200 şehri kapsayan uygulama üzerinden, otel, uçak ve yemek rezervasyonları, araç kiralama şirketleri başta olmak gereken diğer birçok özelliği tek elden kontrol etmek mümkün. 

Eğer seyahat planlaması yapıyorsanız Google Trips’e mutlaka göz atmalısınız. Çünkü Google Trips seyahat uygulaması ile gitmek istediğiniz mekan, şehir, ülke hatta kıtalar parmaklarınızın ucuna geliyor. Yapmanız gereken tek şey gitmek istediğiniz yere karar verip Google Trips uygulamasında aratmak olacak. Google Trips ile gitmek istediğiniz yeri aradığınızda o bölge ile ilgili detaylı bilgileri görüyorsunuz. Yapılması gereken etkinlikler, gidilmesi ve görülmesi gereken mekanlar tek bir uygulama ve tek bir ekranda sizlere sunuluyor.

Google Trips uygulamasını diğer seyahat uygulamalarından ayıran en önemli özelliği seçilen şehir ile ilgili ihtiyaç duyacağınız hizmetleri telefona indirmesidir. Bu sayede İnternet bağlantınız olmasa bile o şehirde rahatlıkla gezip ihtiyacınız olan şeylere ulaşabiliyorsunuz. Bu yönüyle diğer uygulamalardan bir adım öne çıkan Google Trips kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlıyor.

6. Google Play Music

Plajda güneşlenirken Google Play Müzik ile en sevdiğiniz parçaları Android ve web üzerinde kolaylıkla keşfedebilir, dinleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Tatiliniz boyunca Google Play Muzik'teki müzik listeleri sizin kişisel DJ'niz olabilir.

7. Google Photos

Tatilinizde istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Google Fotoğraflar uygulaması ile fotoğraf ve videolarınız otomatik olarak yedeklenip organize edildiği için telefonunuzdaki depolama alanının tükenmesi gibi bir endişeye kapılmadan fotoğraf ve videolarınızı daha hızlı bulup paylaşabilirsiniz.

Fotoğraflarınızdan otomatik olarak oluşturulmuş filmler, kolajlar, animasyonlar, panoramalar vb. alabilir ve eğer isterseniz bunları kolayca kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı güzelleştirmek ve onlara hayat vermek için sezgisel ve güçlü düzenleme araçlarını kullanabilir, ışık, kontrast, renk ve vinyet ayarlaması yapabilir veya fotoğraflarınızın tek bir dokunuşla harika görünmesini sağlamak için fotoğraf filtrelerini kullanabilirsiniz.

Google Fotoğraflar ile zahmetsizce tatil deneyimizi fotoğraflarla anlatabilirsiniz. Bir etkinlik veya gezi sonrasında, en iyi fotoğraf karelerinizi içeren yeni bir albümü otomatik olarak alabilir ve bunları kolayca paylaşabilirsiniz.

8. YouTube

Yüzmekten yorulduysanız YouTube'daki sayısızca video sizi bekliyor.

9. Gmail

Tatiliniz süresince cevap vermeniz gereken önemli e-postalar olduğunda Gmail'in "akıllı cevap" (smart reply) özelliği sayesinde vakit harcamadan e-postalarınıza yanıt verebilirsiniz. Yapay zeka sayesinde zaman tasarrufu sağlayan uygulama aldığınız e-postanın içeriğine uygun hazır yanıtlar size sunuyor.

10. Nudging

Gmail'in yine yapay zeka kullanan Nudging özelliği ise size 2-3 gün önce gelen ve yanıt vermeyi unuttuğunuz e-postaları size hatırlatıyor.

İYİ TATİLLER!