Muhteşem Yedili! Yunan adalarının en güzel başkentleri

Sizler için Yunan adalarının en pitoresk yedi başkentini bir araya getirdik.

Yunan adalarında tatil yapanlar mutlaka "Chora"yı (Chora/Hora) hatırlarlar. Yunanca'da aynı zamanda ülke anlamına gelen Chora, adalar için "başkent"-adanın merkezi- anlamına geliyor.

Birçok ada için genellikle yüksek, dağlık bir alanda, adanın kalesinin de bulunduğu tarihi merkezlerdir. Beyaz badanalı, mavi renk kapı, pencere ve panjurlu evler Kiklad adalarının başkentlerinin de en karakteristik yanıdır.

Tatil rahatlama, yeni deneyimler yaşama ve yeni yerler keşfetmektir.

Eğer siz de Yunan adalarının fanatiğiyseniz, masmavi ve tertemiz deniziyle birlikte ada başkentlerini keşfetmenin de vazgeçilmezlerden olduğu fikrime katılırsınız.

Hadi Ege'nin en güzel başkentlerini tanıyalım:

1. Folegandros

folegandros adasi

Folegandros, Kikladların en güzel başkentine sahip ada olarak bilinir. Adanın bakir güzelliği yabancı basına sık sık konu olur. Folegandros’un Chora’sında, sahip olduğu dört meydan etrafında, sayısız sokaklarda yürüyeceksiniz. Kalenin labirentine girecek ve Meryem Ana şapelinden Kiklad adasının en güzel gün batımı manzarasını göreceksiniz. Chora'da her şeyi; manzarayı, eğlenceyi, yemeği bulacaksınız.

2. Astypalaia

Astypalaia adası

Ege’nin kelebeği olarak anılan Astypalaia normalde Oniki Adalar’a aittir, ancak Chora’ya girer girmez ilk saniyeden itibaren Kikladlar'ı size hatırlatır! Orada mavi balkonları ve taş arnavut kaldırımlı sokakları olan beyaz badanalı evleri göreceksiniz.

3. Skyros

Skyros adası

Güzel Choralar sadece Kiklad adalarında yoktur. Sporad adalarından olan, beyaz evleri, taş arnavut kaldırımlı sokaklari ve denizin maviliği ile büyüleyici resimler sunan sessiz bir ada olan Skyros sizi bekliyor.

4. Anafi

Anafi

Anafi'deki Chora adadaki tek yerleşim yeridir ve gizemli bir enerjiye sahiptir. Hemen hemen tüm Kikladlardaki Choralar gibi, aynı zamanda yükseğe inşa edilmiştir. Beyaz sokaklarda yokuş yukarı yürürken, Meryem Ana Kilisesi’nin bulunduğu Kastelli'ye varırsınız.

5. Mikonos

Mikonos

Mikonos adası her ne kadar dünya jet sosyetesinin eğlence merkezi olarak bilinse de bundan ibaret değildir. Mikonos adasının Chora’sı aynı zamanda labirent sokaklarıyla, ‘rüzgarların adası’ lakabını hakkeden yel değirmenleriyle, mavi-beyaz evleriyle Ege’nin en güzel adalarından biridir.

6. Amorgos

AMORGOS ADASI

Folegandros'un  rakibi Amorgos, Kikladların en iyi Chora’sı olarak hakim olmaya çalışıyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla, renkli panjurlarıyla ve sonsuz mavi manzarasıyla Amorgos Kikladların romantik bir resmidir.

7. Serifos

Serifos adasi

Kiklad sevenler için favori bir sıcak noktadır Serifos adası. Serifos’un  Chora’sı, begonvillerle süslü kemerli beyaz evlere ve Arnavut kaldırımlı sokaklara sahiptir. Dar sokaklarda kaybolmak ve denizin ve eski yel değirmenlerinin manzarasının keyfini çıkarmak için Venedik kalesine tırmanabilirsiniz.