Seyahatleriniz için road trip konulu 7 film

Koronavirüs kısıtlamalarından kaynaklı seyahat edemiyoruz, sinema salonlarına gidemiyoruz ve vaktimizi evimizde televizyondan, dijital platformlardan film izlemekle değerlendiriyoruz. Eski tatillerimizin anılarını taze tutup yeni tatillerimiz için planlar yapıyoruz. 

Biz de seyahat kısıtlamaları kalkıp yolculuklar tekrar başlayana kadar izlemeniz için road trip (yol gezisi) konulu bir film listesi hazırladık. 

via GIPHY

Road trip (yol gezileri), ister yol kenarındaki atraksiyonlar isterse arka koltuktaki kavgalar olsun, beklenmedik dönemeçler ve dönüşlerle doludur. Bu sevilen seyahat tarzının pek çok film yapımcısına ilham vermesi şaşırtıcı değil. Komik, hüzünlü, tuhaf olan, arabalardan, otobüslerden ve motosikletlerden ilham alan bu filmlerin ortak yönü hepsinin de kendini keşfetmeye açık olmaları. Seyahat yeni yerler keşfetmekse, road trip de kendini kendini keşfetme yolculuğudur.

İşte road trip konulu 7 film önerimiz: 

1. DUE DATE (2010) / Git başımdan!

Peter Highman, beş gün sonra karısı doğum yapacağı için acilen yaşadığı şehre dönmek zorunda olan ve mimar olarak hayatını sürdüren bir eştir. İlk kez baba olacağı için çok heyecanlıdır ve bunu asla kaçırmaması gerekir. Atlanta’dan uçağa atlayıp karısının yanına gitmek için uçağına yetişmeye çalışırken, planlarında olmayan biri yüzünden tüm programı mahvolur. Hayatını mahvetmek üzere olan adamla yolculuk yapmak zorunda kalan Peter’ı zorlu bir macera beklemektedir…
IMDB: 6,5/10

2. LITTLE MISS SUNSHINE (2006) / Küçük gün ışığım

Hoover ailesi, uzaktan bakılırsa oldukça sıradan ve modern bir Amerikan ailesidir. Ancak birbirlerine taban tabana zıt üyeleriyle ve çatışmalarıyla aslında hiç de öyle değildir. Küçük, akıllı ancak şişman kızları Olive'in tüm hayali ülkenin öteki yakasında düzenlenecek bir güzellik yarışmasına katılmaktır. Eski bir minibüse atlayarak yola çıkan aile, bu yolda bir aile olmanın ne demek olduğunu yeniden keşfedecektir.

Amerikan Bağımsızlarının son dönemdeki yüz aklarından biri olan Küçük Gün Işığım, özellikle Steve Carell'in enfes oyunculuğuyla ve tatlı mizahıyla şenleniyor.
IMDB: 7,8/10

3. THE MOTORCYCLE  DIARIES / Motosiklet Günlüğü (2004)

Motosiklet Günlüğü (orijinal adı: Diarios de motocicleta), genç Ernesto "Che" Guevara ve arkadaşı Alberto Granado'nun 1950'li yıllarda Güney Amerika'yı dolaşmalarını konu alan biyografik film. Guevara daha sonra Marksist bir devrimci olmuştur, film henüz genç Guevara'yı ele almakta ve doğrudan politik görüşlerine fazla yer vermemektedir.

Bu film Arjantin, Fransa, Almanya, Peru, Şili ve Birleşik Devletler ortak yapımıdır. Ernesto Guevara rolünü Meksikalı genç oyuncu Gael García Bernal, Alberto Granado rolünü Arjantinli Rodrigo de la Serna oynamıştır. Filmi Brezilyalı Walter Salles yönetmiştir. Senaryo Guevara ve Granado`nun günlükleri üzerine kurularak Jose Rivera tarafından yazılmıştır. İlk gösterimi Sundance Film Festivali`nde yapılmış daha sonra bütün dünyada gösterime girmiştir.
IMDB: 7,8/10

4. THELMA & LOUISE (1991)

Erkek arkadaşından bıkan Arkansaslı garson kız Louise (Susan Sarandon), ihmalkar ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı Thelma’yı (Geena Davis) ayartır. Birlikte özgürlükle dolu bir haftasonu araba seyahatine çıkarlar.

İlk uğrak yerleri olan barda gevşeyip dansederler ve yöre erkekleriyle eğlenip hoş bir akşam geçirirler. Ancak bir adam Thelma’yı park yerine kadar izleyip tecavüze yeltenince Louise yetişip onu öldürmek zorunda kalır. Polisin kendilerine hiç bir zaman inanmayacağı paranoyasına kapılan kadınlar kaçmaya karar verirler ve bir anda kanun kaçağı durumuna düşerler. Son olaylardan kötü etkilenen Thelma kafayı toparlamak için genç bir kovboy olan J.D (Brad Pitt) ile bir gecelik ilişki yaşar ve işler daha da sarpa sarar.
IMDB: 7,5/10

5. EASY RIDER (1969) / Geniş İnsan

Easy Rider, başrollerini Peter Fonda, Dennis Hopper ve Jack Nicholson'ın paylaştığı 1969 ABD yapımı bir yol filmidir.

Easy Rider teriminin Türkçesi Geniş İnsan'dır. Yani hayatı hafife alan, para kazanmayan ama harcayan insanları betimler. Filmde de bu tip canlandırılmıştır.

Easy Rider, 1998 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. 

Filmde, uyuşturucu satışından kazandıkları parayı harcamak amacıyla motosikletleri ile Amerika Birleşik Devletleri'nde gezinen iki hippinin, Wyatt (Peter Fonda) ve Billy'nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır.

Bağımsız sinemanın en önemli örneklerinden birisi olarak kabul edilir. Hollywood sinemanın stüdyoya bağımlı projelerine karşı alternatif bir pozisyonda ortaya çıkmıştır. Yapımcılar artık çok büyük bütçelerin haricinde de sinema yapılabileceğini görmüştür. Filmde gelenekseldeki özdeşleşmeyi engelleyecek pek çok unsur bulunmaktadır. Hemen fark edilenlerden biri sahne değişirken sıçrayarak diğer sahneye geçişlerdir. Karakterler hiçbir otoriteyi tanımazlar; bir yere, bireye, topluma bağlı değillerdir.

Filmde özgürlükler ülkesi olarak sunulan Amerika'nın aslında kendi içerisinde farklılıklara ve bireysel özgürlüğe karşı ne kadar hoşgörüsüz bir tutum takındığından bahsedilmektedir.

Zamane kuşağın bu zihniyeti değiştirmeye çalışması ve kendi bakış açısını ortaya çıkarma çabası filmin ana temasını oluşturur.
IMDB: 7.3/10

6. THE STRAIGHT STORY (1999) / Straight'in Hikayesi

Alvin Straight oldukça sıradan, yaşı geçkin bir adamdır. Kızı ile küçük bir kasabada yaşamaktadır. Bu küçük ailenin pek parası yoktur ayrıca Alvin diyabetlidir. Yaşı nedeniyle araba kullanamaz, kendi başına yürüyemez haldedir. Ancak tüm bunların karşısında inatçılığıyla direnmektedir.

Bir gün gelen bir telefonla on yıldır hiç konuşmadığı ağabeyinin kalp krizin geçirdiğini öğrenir. Bunun üzerine çim biçme makinasını alarak kilometrelerce sürecek bir yolculuğa çıkar.
IMDB: 8,0/10

7. KINGS OF THE ROAD (1976) / Zamanın akışında

"Zamanın Akışında" film projeksiyon makinesi tamircisi Bruno ve otostopta aldığı intihar eğilimli Robert"in uzun yolculuklarının hikayesidir. Bruno iki Almanya"nın sınırındaki kasabaları gezmekte ve film makinelerini tamir etmektedir.

Robert ise içindeki çözümsüzlüğü yolculukla çözmeye çalışmaktadır. İkisi küçük kasabalara girdikçe bu garip sessiz yerlerdeki sinema salonlarının terk edildiğini kalanların da Amerikan filmlerine yöneldiğini görürüz.
IMDB: 7,8/10